Sorular – Cevaplar

SORU: KİMLER EVDE BAKIM HİZMETLERİNDEN YARARLANABİLİR?

CEVAP: ÖZÜRLÜ SAĞLIK KURULU RAPORUNUN “AĞIR ÖZÜRLÜ” BÖLÜMÜNDE “EVET” YAZANLARDAN; TÜM HANE HALKI GELİRİNİN HANEDEKİ KİŞİ SAYISINA BÖLÜNMESİ SONUCUNDA, KİŞİ BAŞINA DÜŞEN GELİRİ 331 TL’ YI GEÇMEYENLER, İL SOSYAL HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜNE MÜRACAT EDEBİLİRLER.


SORU: BİR ÇOCUĞA ÖZEL EĞİTİM GEREKİP GEREKMEDİĞİNE KİM KARAR VERİR?

CEVAP: ÇOCUK OKULA GİDİYORSA ;SINIF ÖĞRETMENİ VE VARASA REHBER ÖĞRETMENİN HAZIRLAYACAKLARI GÖZLEM FORMU RAMA’A (REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİNE ULAŞTIKTAN SONRA ÇOCUK TEST EDİLİR,GEREK DUYULURSA TIBBI TANILAMA İÇİN SAĞLIK KURULU RAPORU İSTENİR.TIBBI VE EĞİTSEL TANILAMA SONUCUNDA REHBERLİK VE ARAŞTIMA MERKEZİ ÖZEL EĞİTİM ALIP ALMAYACAĞINA KARAR VERİR.


SORU: ÖZEL DESTEK EĞİTİM ÜCRETSİZ MİDİR?

CEVAP: EVET ÜCRETSİZDİR.BİREYSEL EĞİTİM İÇİN AYDA 6 SAAT,GRUP EĞİTİMİ İÇİN AYADA 4 SAAT LİK EĞİTİM GİDERİ MİLLİ EĞİTİM BAKANLİĞNCA ÖDENMEKTEDİR.


SORU: ÖZEL DESTEK EĞİTİMİNİ HANGİ KURUMLAR VERİYOR?

CEVAP: ÖZEL REHABİLİTASYON MERKEZLERİ TARAFINDAN VERİLİR.


SORU: ANAOKULLARININ VEYA İLKÖĞRETİM OKULLARININ ÖZEL EĞİTİM GEEKTİREN BİR ÖĞRENCİYİ OKULINA ALMAMA GİBİ BİR YETKİLERİ VAR MIDIR?

CEVAP: HAYIR BÖYLE BİR DURUM SÖZ KONUSU OLAMAZ.HER SINIFTA 10 KİŞİDEN BİR KİŞİ ÖZEL EĞİTİM GEREKTİREN (KAYNAŞTIRMA)ÖĞRENCİ OLMAK ZORUNDADIR.


SORU: ÖZEL EĞİTİM GEREKTİREN BİREYLER ÜCRETSİZ PASO NASIL ALIRLAR?

CEVAP: SAĞLIK KURULU RAPORUNDA ORAN % 40 VE ÜZERİ İSE BU RAPORLA BİRLİKTE İKİ FOTOĞRAF VE N.CUZDANI İLE BİRLİKTE BELEDİYENİN PASO VEREN İLGİLİ BİRİMİNE (BURSA’DA ŞEHREKÜSTÜ METRO İSTASYONU)GİDİDEREK PASOSUNU ALABİLİR.


SORU: BİR ÖĞRENCİ HEM ÖZEL EĞİTİM OKULUNA GİDİP HEMDE ÖZEL REHABLİTASYON MERKEZİNDEN DESTEK EĞİTİMİ ALABİLİR Mİ?

CEVAP: ALABİLİR HİÇBİR ENGEL YOKTUR.


SORU: MAAŞ ALAN ,ÖZEL EĞİTİM GEREKTİREN BİR BİREY REHABİLİTASYON MERKEZİNDEN DETEK EĞİTİM DE ALAS MAAŞI KESİLİR Mİ?

CEVAP: HAYIR BÖYLE BİRŞEY SÖZ KONUSU DEĞİLDİR.EĞİTİM HAKKI AYRI BİR ŞEY.ANCAK HERHANGİ BİR SİGORTALI İŞE GİRERSE O ZAMAN ÖNCE ALDIĞI MAAŞI KESİLİR.