Haberler

Hayata Bağlanıyorum Projesi

Dernek-Logo-Kutu

Görme engellilerin bilişim sektöründe istihdamını kolaylaştırmak amacıyla Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen….

Görme engellilerin bilişim sektöründe istihdamını kolaylaştırmak amacıyla Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Hayata Bağlanıyorum” projesi kapsamında Karaman’da 10 görme engelliye özel bilgisayar hediye edildi.

Karaman Valisi Süleyman Kahraman, valilikte düzenlenen törende, bilgisayarlar sayesinde görme engellilerin hayata daha sıkı bağlanacağını, işlerinde ve sosyal hayatlarında bir çok sorunu kolayca halledebileceklerini ifade etti.

Gözleri görmeyen çok sayıda kişinin hayatta önemli mesafeler aldığını ve çok başarılı projelere imza attığını ifade eden Kahraman, “Asıl engel beyinlerde, zihinlerdedir. Beynimizle iş yapıyoruz. Biz bu arkadaşlarımızı titiz araştırmalardan sonra tespit ettik. Bu bir başlangıç. Biz daima yanlarındayız. Onların hayata bağlanabilmeleri için ne lazımsa yapacağız” diye konuştu.

Daha sonra 10 görme engelliye özel bilgisayarlar teslim edildi. Törenle bilgisayarını alan görme engelli Mustafa Yılmaz (21) engellerin destekle azaldığını söyledi.

Bilgisayarların gözleri olacağını ifade eden Yılmaz, “Aklınıza gelebilecek bir çok şeyi biz bu bilgisayarlarla yapabiliyoruz. İnternetten radyo yayını yapabiliyor, internet sitesi hazırlayabiliyoruz” dedi.

Vali Kahraman’dan MSN adresini isteyen görme engelli Abdülfettah Pınar da “bilmiyorum” yanıtını alınca, “Sayın Valim hem MSN kullanıyorum diyorsunuz, hem adresini bilmiyorsunuz” diye konuştu.

Vali Kahraman daha sonra Özel Kalem Müdürü aracılığıyla MSN adresini Pınar’a verdi.