Haberler

Engellilerin Farkındalık Yürüyüşü

Engelliler Farkındalık Yürüyüşü

Engelliler haftası dolayısıyla Bursa Engelli Dernekleri, federasyonları ile bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe çeşitli engel gruplarından engelli bireyler, dernek yöneticileri ve aileler katıldı.

Engelliler haftası dolayısıyla Bursa Engelli Dernekleri, federasyonları ile bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe çeşitli engel gruplarından engelli bireyler, dernek yöneticileri ve aileler katıldı.Saat 09:00’da Kızılay önünden hareket eden grubun yürüyüşü Atatürk Anıtı önünde son buldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ nın ardından çelenk sunma töreni gerçekleşti. Sunuş konuşmasını, Bursa Engelliler Federasyonu Genel Sekreteri Ayhan Zembilci’ nin yaptığı programda kısa bir konuşma yapan Bursa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Şevket Barca; her zaman engellilerin yanında olduklarını belirtti.

Törene bir grup öğrenci, öğretmen ve ailelerle birlikte katılan Özel Eğitim Gerektiren Çocuk Hakları Derneği başkanı Hüsamettin Akyıldız, bir basın açıklaması yaparak şunları söyledi; “Sağlıktan ulaşıma, eğitimden istihdama engellilerin çözüm bekleyen sorunları çok fazla. Bu sorunlar; ağır engelli olup, engellilik durumu süreli olan bedensel engellilerin raporlarını iki yılda bir yenilemek zorunda olan ailelerin; tekerlekli sandalyedeki çocuklarına randevu alması, hastanede bütün bölümleri dolaşması ve eve gidip gelmelerinde büyük zorluklar yaşamaktadırlar. Bu bireylerin rapor süreleri uzatılabilir veya hastahaneye gelemeyecek durumda olanlara başka çözümler üretilebilir. Engellilerin kullanmak zorunda olduğu bazı ilaç ve tedavilerin, SGK tarafından karşılanmaması, psikiyatr randevularının 3-4 ay sonraya verilmesi, yeşil kartlı engellilerin il dışı hastane sevklerinde zorlukların yaşanması, özellikle okul öncesi özel eğitimde yaşanan sıkıntılar acil çözüm bekleyen konulardır.”