Haberler

‘Çocukların İletişim Sorunları’ konferansı gerçekleşti

konferans1

konferans1

Özel Eğitim Gerektiren Çocuk Hakları Derneğince organize edilen “Çocukların İletişim Sorunları” konulu konferans 8 Kasım 2009 Pazar günü Bursa Tayyare Kültür Merkezinde gerçekleşti. Çok sayıda anne, baba ve öğretmenin katıldığı konferans çok verimli geçti.

Konuşmacı olarak katılan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Zihin Engelliler Bölüm Başkanı Sayın Doç. Dr. Ahmet Yıkmış, anne – babalara ve öğretmenlere seslenerek “Çocuklarınıza zaman ayırın, onları dinleyin ve bir birey olarak onlara değer verin” dedi. Çocukların başarılarını değerlendirmede tek ölçüt olarak okuma – yazma veya matematik becerisini almanın yanlış olduğunu, onların farklı alanlarda da başarı gösterebileceklerini belirtti. Karşılıklı soru – cevap şeklinde devam eden programda veliler ve öğretmenler yaşadıkları sıkıntıları dile getirdiler.

Daha sonra kürsiye gelen, Özel Eğitim Gerektiren Çocuk Hakları Derneği Başkanı Hüsamettin Akyıldız özetle şunları söyledi: “ Her ilin olduğu gibi Bursa’nın da özel eğitimle ilgili sorunları vardır. Okul ve öğretmen yetersizliği, bilgi yetersizliği gibi. Bütün çabalara rağmen halen okula gidemeyen, 100’lerce çocuk var. Bina yapmak işi çözmüyor, yeterli uzman personelin de olması gerekir. Uludağ Üniversitesi bünyesinde açılacak olan “Özel Eğitim Bölümü” bu sorunlara köklü ve bilimsel bir yaklaşım getireceğine inanmaktayız. Bölümün bir an önce aktif hale gelmesi için yetkilileri ve kamu oyunu duyarlı olmaya çağırıyorum. Derneğimizce “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” etkinlikleri kapsamında Uludağ Üniversitesinin bünyesinde Özel Eğitim Bölümünün bir an önce açılması için bir imza kampanyası başlatacağız. Bu imza kampanyasına tüm kamu oyunu katılmaya davet ediyoruz. “